Richard Martin came to mind as a good place to walk without having to deal with much mud. I wanted to do the north end, I think it's prettier. Plus there's a LONG hill, a couple of miles of steady climbing. We checked and Belle Chevre had a new groupon, so we snagged that-$15 for $30 of anything at the cheese shop! 3 sandwiches and 3 drinks are $28. :)
Cranesbill Geranium
![]() |
Butterweed |
![]() |
Prolific may apples! |
![]() |
fringed phacelia |
![]() |
buckeye |
![]() |
daisy fleabane |
![]() |
waxy buttercup |
![]() |
small leafy beastie |
May apple by the zillion along the walk.
I thought the deer would have eaten them by now!
I thought the deer would have eaten them by now!
![]() |
5 miles in, doing great! |
![]() |
Nemophila aphylla Baby Blue eyes |
Violets!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjSiw8XwqqeuX0ZJytRdq5oqNgFnFHgg-kHWDobm8WhMPFW2iO17A3GNcRTwBekFUzxDxwCuJkkqLP3wgvKgSGNXmTZ73ikGhDeB51cqWzMMFGdn1r5jbtRdKFEDgkY97YfszMJMdyGt8EW/s1600/P4180067.jpg)
Midway at Belle Chevre.
Chan and I had the 5 cheese grilled cheese (it's so much more than just cheese!)
Nia got a cheesecake sample AND about half of my honey fig gelato.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjKw4SBXHSBRkfbZQg4EYBNJk3gMilUW6N2ajp2r7UYCggUkZIqcIa_MklKgd4OJ3-J90lo12URM43pfWxewmjdaQI4h7hYiItuabjOyWvsnkljQIOKv7hmad52k5UaVRjoYpDEQZnZDFlF/s1600/P4180073.jpg)
Not sure what it is about the Athens area and Sundrop, but my Athens cousin who moved to Savannah would buy 3 cases every time she came back to visit. Then they got it in Georgia and she had a come apart, she was so excited it was all she posted about for a week.
5 cheese grilled cheese. YEAH
I know you can drive right up and eat-but it's TOTALLY worth the walk from either end.
I know you can drive right up and eat-but it's TOTALLY worth the walk from either end.
Not REALLY gelato-no eggs.
Also, see how small that container is? $12 for 3! They were not going to tell me, hahaha!
I will admit, I thought a buck each would be about right, but $3.75-ack!
Just get you some Bluebell on the way home.
Also, see how small that container is? $12 for 3! They were not going to tell me, hahaha!
I will admit, I thought a buck each would be about right, but $3.75-ack!
Just get you some Bluebell on the way home.
![]() |
It's hard being so short! She walked 10 steps to our one! |
Muddy is the best!
![]() |
Squaw root |
![]() |
Dogwood |